Haydarpaa gar eski fotoraflar

Haydarpaa gar eski fotoraflar

Benim hatırladığım onlarca Türk filminin doğal platosu, merdivenlerinden tahta bavullar ve döşeklerle vapura koşturulan taşralıların ve gözü yaşlı vedaların mekânı meşhur Haydarpaşa garı. Her sabah işe gitmek için banliyö sistemini kullanan yüzbinlerin sabah ve akşamki girizgâhı. Şimdi eski kalabalık ve temposundan eser yok ama ihtişamı her şeye rağmen yerli yerinde. Birkaç neslin neredeyse genlerine işlenmiş bir yer. Haftada 5 gün, her gün iki defa ve onlarca yıl gördüğünüz bir yer sizde nasıl iz bırakmaz.  Haydarpaşa geçmiş anıları her daim taze tutan zaman müzesidir. Eminim yeryüzünde benzer yerlerin sayısı çoktur. Ama bunlardan hiç birisinde sırtını Avrupa’ya dayayıp dünyanın geri kalanına doğru hareket emri verilmiyordur. Semboller içinde en sembolik yerlerden birisidir.

Sirkeci Garını neden beğenmediğimi ve mimari üslubuna itiraz ettiğimi ifade etmiştim. Zaten benim gibi düşünenlerin sayısı fazla ki bu gün hala faal olması için kimsenin bir talebi yok. Oysa Haydarpaşa garı hem bir mimari başyapıt hem de toplumun kültür taşlarından biridir. Ayrıca Bir gar binası nasıl olmalıdır dendiğinde en iyi cevaplardan biridir. İç mekânın ferahlığı düzeni ve fonksiyonelliği ile uyumsuz çirkin sundurmalar hariç muhteşem bir binadır.  Olası bir restorasyon ve hızlı tren ile fonksiyonellik kazandığında tıpkı Fransızların şu ünlü Gare de Lyon u gibi sembol bir yapı olacaktır.

Bu gün bile ziyaretçisi hiç eksik olmayan bir özellikle kapalı havalarda gelin-damat çekimlerinin favori mekânıdır. Yine fotoğraf turlarının ziyaret alanlarından biridir. Işığın vitraylar arasında çok güzel ve yumuşak süzülmesi en kapalı havalarda bile çok güzel ters ışık ve atmosfer çekimlerine müsaade etmektedir. Her İstanbullu fotoğraf gönüllüsünün en az bir defa içini ziyaret edip çok malzeme toplayabileceği özel mekânlardan biridir.

Haydarpaa gar eski fotoraflar 12
Haydarpaa gar
Haydarpaa gar eski fotoraflar 78
Drt Ke Filmi Nerede ekildi Kadrga Haydarpaa Gar Set Fotoraflar
Haydarpaa gar eski fotoraflar 11
Haydarpaa Tren Gar Fotoraflar - Kadir Aydn dan yansmalar
Haydarpaa gar eski fotoraflar 81
Haydarpaa Gar Haydarpaa Tren stasyonu nerede
Haydarpaa gar eski fotoraflar 29
Haydarpaa Gar Fotoraf Ustas
Haydarpaa gar eski fotoraflar 18
Haydarpaa gar fotoraflar CAFE LONTANO
Haydarpaa gar eski fotoraflar 56
Haydarpaa gar eski fotoraflar 47
Haydarpaa gar eski fotoraflar 26
Haydarpaa gar eski fotoraflar 26
Haydarpaa gar eski fotoraflar 51
Haydarpaa gar eski fotoraflar 21
Haydarpaa gar eski fotoraflar 24
Haydarpaa gar eski fotoraflar 95
Haydarpaa gar eski fotoraflar 50
Haydarpaa gar eski fotoraflar 18

Site menu